Jaś, złamane kości długie, pęknięte żebra, zbita wątroba, nerki, żył 15 miesięcy w niewyobrażalnym cierpieniu. Kamil, lat osiem, sadzany na rozgrzanym piecu, przypalany papierosami, polewany wrzątkiem , bity, kopany, rzucany o meble  kilka razy próbował się ratować uciekając z domu jednak dorośli go widzieli ale nie usłyszeli bo…, bo Kamil nie mówił.  Ania 13 lat powiesiła się w domu, bo…stłukła szybę i bała się, że ojciec wymierzy jej solidne lanie, zresztą jak zwykle.

Dlaczego my dorośli nie potrafimy przerwać trwającego  koszmaru?! Dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania  w bezpiecznym świecie wolnym od przemocy, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić!  Statystyki sądowe rejestrują około kilkaset zgłoszeń przypadków znęcania się nad  małoletnimi jednak faktyczna ich liczba wg szacunkowych danych, sięga 200 tysięcy. Ta ogromna różnica wynika niestety ze społecznej akceptacji bicia dzieci, blisko 27 % Polaków twierdzi, że lanie  nikomu nie zaszkodziło, a ponad połowa akceptuje uderzanie najmłodszych. Niestety,  przemoc i maltretowanie jest obecna we wszystkich grupach społecznych.  Nie wiemy ile dzieci umiera z powodu znęcania się ale  według FDDS, rocznie z powodu przemocy  może dochodzić do około 30 przypadków śmierci dzieci. Przez nasze milczenie, udawanie, że nie widzimy, nie słyszymy aż 60-80% zgonów dzieci poniżej 2 r.ż. jest spowodowana urazami głowy na wskutek maltretowania. Kiedy dowiadujemy się o kolejnej tragedii dziecka, często jesteśmy oburzeni tym, że nikt nie zareagował, że był obojętny ale czy Ty byś cokolwiek zrobił? Obowiązkiem każdej dorosłej osoby jest reagowanie na wszelki przejaw przemocy! Zgodnie   z tzw. ustawą Kamilka z Częstochowy wzrasta rola i odpowiedzialność podmiotów, w których przebywają osoby poniżej 18.r.ż co wiąże się z koniecznością wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy to narzędzie, które pozwala szybko i skutecznie podejmować interwencję co daje szansę zapobiec tragedii. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym, zapewniając wsparcie i profesjonalną pomoc psychologiczną   i prawną . Uczą dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na krzywdę najmłodszych. Fundacja wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

W związku z tym, Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy PCPR zorganizował konferencję „Reaguj! Ochrona dziecka Krzywdzonego”, która odbyła się 23 kwietnia 2023 r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Uczestnicy zdarzenia mieli okazję wysłuchać prelekcji specjalistów z FDDS, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Występ prelegentki
Otwarcie konferencji przez Panią Starostę
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania
Występ prelegentki
Występ prelegentki