Od kilku lat dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży. Dane za 2022 rok wskazują, że w naszym kraju 2031 dzieci podjęło próbę samobójczą, z czego 150 zakończyło się zgonem. WHO szacuje, iż za każdym samobójstwem kryje się od 100 do 200 prób samobójczych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wśród dzieci i nastolatków rok do roku o 19% wzrasta liczba śmierci samobójczej.

Na każdą klasę w szkole przypada średnio dwóch uczniów, którzy podjęli próbę odebrania sobie życia. W ubiegłym roku do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu zgłosiło się 41 młodych ludzi z myślami samobójczymi w tym kilkoro po próbie samobójczej. Już w tym roku w ciągu dwóch miesięcy o pomoc zwróciło się 11 nastolatków z problemem suicydalnym.

Powyższe dane są zatrważające.  Z ogromnym żalem przyjmujemy wiadomości o tym, że ktoś odbiera sobie życie. Warto zadać sobie pytanie: czy te dzieci nie chcą żyć?, A może nie potrafią żyć?!. Każde życie jest bezcenne, trzeba zrobić wszystko, aby ograniczyć te tragedie. Na autodestrukcyjne zachowania nastolatków i dzieci ma wpływ środowisko rodzinne, szkolne lub rówieśnicze. Rodzic powinien być przy dziecku, nie przed nim ani za nim tylko „przy”, rozumieć je, wspierać, towarzyszyć. Natomiast nauczyciel powinien pamiętać, że „Uczeń przychodzi do szkoły z dwoma plecakami. W jednym ma książki ·i zeszyty, w drugim cały swój świat: samotność, rozwód rodziców, przemoc, marzenie o sukcesie czy chorobę bliskiej osoby”.

Decyzja o odebraniu sobie życia nigdy nie jest spontaniczna, to proces, który trwa jakiś określony czas. To my dorośli powinniśmy zauważać sygnały, które towarzyszą człowiekowi przed podjęciem decyzji o odebraniu sobie życia. Sygnałem ostrzegawczym może być: bezsenność, brak apetytu, długotrwała zmiana nastroju, rozkojarzenie, wycofanie się z kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi, nieobecność w szkole, autoagresja lub agresja, zmęczenie czy informowanie wprost o myślach, planach samobójczych. Oczywiście sygnałów świadczących o zagrożeniu samobójstwem jest znacznie więcej.

W związku tym wstrząsającym zjawiskiem, które jest wynikiem dramatycznej decyzji młodego człowieka pogrążonego w cierpieniu, Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu zorganizował konferencję „Warto Żyć” skierowaną głównie do pedagogów, psychologów, nauczycieli, dyrektorów szkół, kuratorów sądowych, policji, pracowników socjalnych oraz duchownych.

Wydarzenie to odbyło się 21 kwietnia 2023 r. w Teatrze Miejskim.   Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji suicydologów, Pani Halszki Witkowskiej, Jolanty Palmy, Lucyny Kicińskiej oraz uczestniczyć w dyskusji z ww. specjalistami.  Poprzez to wydarzenie mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę dot. zachowań samobójczych wśród młodzieży oraz dowiedzieć się jak wspierać dziecko i rodziców w obliczu kryzysu suicydalnego.  Samobójstwom można zapobiegać nie tylko poprzez pomoc specjalistyczną, ale również dzięki edukacji społecznej. W tym celu do współpracy z OIK włączyła się Młodzieżowa Rada Powiatu, której członkowie ogłosili konkurs na plakat w formie grafiki komputerowej „Warto Żyć”. Zespół pedagogów, Komenda Powiatowa Policji, Ośrodek Interwencji Kryzysowej wraz z młodzieżą stworzyli film informacyjny skierowany do szerokiego grona młodzieży, rodziców i instytucji z powiatu inowrocławskiego.

Bądźmy wrażliwi na cierpienie, podajmy pomocną dłoń, aby zapobiec dramatycznej starcie, jaką jest śmierć samobójcza.

A Ty Młody człowieku wiedz, że „Jest taka granica cierpienia, za którą uśmiech pogodny się zaczyna”(Czesław Miłosz).

Powitanie przez Panią Starostę
Występ muzyczny
Prelekcja
Prelekcja
Uczestnicy konferencji
Prelekcja
Wystawa prac konkursowych
Prelekcja
Podziękowania dla autorów prac
Podziękowania dla prelegentów
Wspólne zdjęcie uczestników konferencji
Wspólne zdjęcie uczestników konferencji